سید علی صالحی در خانواده ای متولد شد که کشاورز بودند .پدر او به غیر از کشاورزی شعر هم می گفت و شاعر بود. او با اینکه در ایذه متولد شد ولی در ۶ سالگی به مسجد سلیمان رفتند و در آنجا تحصیل کرد و دیپلم ریاضی گرفت. اولین شعر او در سال ۱۳۵۰ چاپ شد .او در سال ۱۳۷۸ عضو کانون نویسندگان ایران بود. او هم اکنون کارگاه شعر, دارد که با استقبال خوبی روبرو شده است .

سید علی صالحی

سید علی صالحی زادهٔ ۱۳۳۴ در ایذه در استان خوزستان شاعر و نویسندهٔ معاصر ایرانی است. وی پایه‌گذار جریان موج ناب, و شعر گفتار در شعر معاصر ایران است. وی همچنین یکی از دبیران اصلی کانون نویسندگان ایران بود. صالحی از ,چهره‌های مطرح و شناخته شده در شعر معاصر فارسی است.


بیوگرافی سید علی صالحی

زندگی‌نامه آغاز زندگی

سید علی صالحی در ۱ فروردین ۱۳۳۴ در روستای مَرغاب از توابع ایذه بختیاری در استان خوزستان در خانواده‌ای , کشاورز به دنیا آمد. پدر او کشاورز، شاعر و شاهنامه خوان بود؛ و در سال ۱۳۴۰ به دلیل شیوع حصبه در مرغاب , همراه با خانواده به مسجد سلیمان اقامت کرده و در سال ۱۳۴۷ در همان شهر وارد دبیرستان شد.

در سال ۱۳۵۳ به دلایل تنبیه و تهدید از سوی مدرسه و مقامات ترک تحصیل می‌کند و یک سال بعد باز به مدرسه, برگشته و دیپلم ریاضی را می‌گیرد.

اولین شعرهای او در سال ۱۳۵۰ به اهتمام ابوالقاسم حالت در مجله محلی شرکت نفت چاپ شد.

جریان موج ناب

سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۴ صالحی همراه چند نفر از شاعران هم‌نسل خود جریان «موج ناب» را در شعر سپید پی‌ریزی می‌کند.منوچهر آتشی و نصرت رحمانی در تهران از این جریان پیشرو حمایت می‌کنند.

در سال ۱۳۵۶ به عنوان برندهٔ جایزهٔ فروغ فرخزاد در شعر اعلام می‌شود.

در سال ۱۳۵۷ صالحی از گروه «موج ناب» فاصله می‌گیرد. او در این باره گفته‌است: «حس می‌کردم همه ما, شاعران موج ناب داریم شبیه هم می‌شویم…»


سید علی صالحی در حال امضای کتابش

رفتن به دانشگاه

رشته تحصیلی سید علی صالحی

وی در اردی‌بهشت سال ۱۳۵۸ برای اقامت دایم به تهران می‌رود و در پاییز ۱۳۵۸ در کنکور رشتهٔ ادبیات دانشکده, هنرهای دراماتیک قبول می‌شود. در همین زمان با حمایت اسماعیل خویی، غلامحسین ساعدی، نسیم خاکسار و عظیم خلیلی به عضویت کانون نویسندگان ایران درمی‌آید و در مطبوعات آزاد مشغول به کار می‌شود.

دهه هفتاد و بعد

صالحی از ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۹ دبیر سرویس ادبی و صفحه شعر مجله «دنیای سخن» بود و در سال ۱۳۷۹ کارگاه , شعر دنیای سخن (در مجله و دفتر دنیای سخن) را با استقبال مناسبی راه‌اندازی کرد.

از همین دوره ترجمهٔ شعر صالحی به زبان‌های فرانسه، عربی، آلمانی، انگلیسی، ارمنی، روسی و کردی به صورت, پراکنده در مطبوعات چاپ گردید و دو دفتر شعر از وی در کردستان عراق (به زبان کردی) منتشر شد.

وی در سال ۱۳۷۸ برای فعالیت مجدد به کانون نویسندگان ایران بازگشت و دو سال بعد از سوی مجمع , عمومی به عنوان یکی از دبیران اصلی کانون نویسندگان ایران انتخاب شد.

صالحی در سال ۱۳۸۲ به عنوان سردبیر، یک شماره مجله «معیار ادبی» را منتشر کرد که متعاقباً ممنوع‌المصاحبه , و از ادامه کار در مجله محروم گردید.


نقاشی های سید علی صالحی

آثار و فعالیت‌ها دفترهای شعر

لیالیِ لا یوماآنادا – ۱۳۸۴ پیشگو و پیاده شطرنج – ۱۳۶۷ مثلثات و اشراق‌ها عاشق شدن در دی‌ماه، مردن به وقت شهریور – ۱۳۷۶ دیرآمدی ری‌را… نامه‌ها – ۱۳۷۳ نشانی‌ها – ۱۳۷۴ سفر بخیر مسافر غمگین پاییز پنجاه و هشت – ۱۳۷۵ آسمانی‌ها – ۱۳۷۶ رویاهای قاصدک غمگینی که از جنوب آمده بود – ۱۳۷۶ ساده بودم، تو نبودی، باران بود – ۱۳۷۷ آخرین عاشقانه‌های ری را – ۱۳۷۸

دعای زنی در راه که تنها می‌رفت – ۱۳۷۹ چیدن محبوبه‌های شب را تنها به باد یاد خواهد داد – ۱۳۸۰ دریغا ملا عمر… – ۱۳۸۰ از آوازهای کولیان اهوازی (شعرهای دوران جوانی، ۱۳۵۷–۱۳۵۰) – ۱۳۸۲

رمان های سید علی صالحی

رمان‌ها

علو – ۱۳۷۶ چشم براه بانو – ۱۳۷۵


آشنایی با سید علی صالحی

کارگاه‌های شعر

صالحی در سال ۱۳۷۵ اولین کارگاه شعر خود را در تهران با عنوان کارگاه شعر معیار (در مجله معیار) تأسیس کرد. در سال ۱۳۷۹ صالحی مجدداً کارگاه شعر دنیای سخن (در مجله و دفتر دنیای سخن) را راه‌اندازی می‌کند, که با استقبال خوبی روبرو می‌شود. این کارگاه تاکنون فعال است.

آثار دربارهٔ صالحی

فرستاده شفانویسِ اردی‌بهشت – زنگی و شعر سید علی صالحی زندگی و شعر سیدعلی صالحی – فیض شریفی دکلمه خسرو شکیبایی از اشعار سید علی صالحی

جایزه شعر نیما

در مراسم دومین جایزه شعر نیما که در روز پنجشنبه هشتم مهر ماه ۱۳۸۹ برگزار شد مجموعه شعر صالحی, انیس آخر همین هفته می‌آید به عنوان کتاب برتر از طرف داوران انتخاب شد.

وی در این مراسم شرکت نکرد و جایزه را نپذیرفت و اعلام کرد: «مردم با آبرو گرسنه‌اند، با سیلی رخسار , سرخ می‌کنند. جایزه‌ها را بگذارید برای بعد. عزت مردم در اولویت است. در این شرایط شرف‌شکن، دادن و گرفتن جایزه، یعنی تأیید همین شرایط. شرم‌آور نیست؟


سید علی صالحی در نمایشگاه کتاب

این بازی‌ها را بگذارید برای بعد. شجاعتِ اخلاقی حکم می‌کند اندکی هشیار باشیم و تحلیل درستی از شرایط , به دست دهیم. سلامت جامعه فرهنگی برای امثال من یک اصل خلل‌ناپذیر است. به شدت نگران از , کف رفتن این سلامت هستم. می‌ترسم فشارهای مضاعف اقتصادی، فقر و تهی‌دستی.

عالی‌ترین میراث این مردم یعنی فرهنگ و معرفت ملی را نابود کند. گاهی نشانه‌هایی می‌بینم که تن‌ام می‌لرزد. انسان ایرانی اهل این همه دروغ نبوده است.»

جایزه کسب شده توسط سید علی صالحی

جایزه جشنواره گلاویژ

در بیست و یکمین جشنواره ادبی گلاویژ، جایزه طلایی اقلیم کردستان به سید علی صالحی داده شد. این جشنواره در روزهای ۱۶، ۱۷ و ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ برگزار گردید. سیدعلی صالحی در این مراسم حضور نداشت.

نمونه اشعار

با چشم‌هایت حرف دارم می‌خواهم ناگفته‌های بسیاری را برایت بگویم از بهار، از بغض‌های نبودنت، از نامه‌های چشمانم … که همیشه بی جواب ماند باور نمی‌کنی؟! تمام این روزها با لبخندت آفتابی بود اما دلتنگی آغوشت رهایم نمی‌کند، به راستی عشق بزرگترین آرامش جهان است.


seyedalisalehi.jpg